top of page

Umowa śmieciowa


10 czerwca Prezes ROD "Ponidzie2" w imieniu działkowców podpisał umowę ze spółką "Wodociągi Pińczowskie" na wywóz śmieci.

Z dniem 1 lipca 2013 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady wywozu śmieci związane z ustawą z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Nowe zasady objęły również część rodzinnych ogrodów działkowych. W szczególności ROD położone w miastach, w których gminy potraktowały tereny ogrodów jako miejsca niezamieszkane, na których powstają odpady komunalne.

Zgodnie z umową nieczystości będą odbierane w workach 120 litrowych.

Segregowane w cenie 120 zł/m3:

worek niebieski - papier

worek zielony - szkło

worek żółty - metale i tworzywa sztuczne.

Niesegregowane w czarnym worku w cenie 170 zł/m3.

Umowa obowiązywać będzie sezonowo w okresie IV-X każdego roku.

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie nowych zasad wywozu śmieci przypominamy, że Prezydium KR PZD w drodze uchwały nr 182/2013 wydało wytyczne dla zarządów ROD i ogrodów objętych ustawą śmieciową (Biuletyn Informacyjny PZD nr 7/13). W wytycznych tych ustaliło zadania dla zarządów ROD związane z nowym systemem wywozu śmieci, tak aby usunąć wszelkie wątpliwości interpretacyjne związane z nową ustawą śmieciową.

Wśród najważniejszych zadań należy wymienić:

  • konieczność regularnego wnoszenia opłaty za wywóz śmieci,

  • bieżące monitorowanie zmian odnoszących się do nowych zasad wywozu śmieci (np. stronach internetowych gmin) oraz pamiętanie o konieczności aktualizacji danych zawartych w deklaracji w przypadku zaistnienia zmian,

  • zapewnienie firmom odbierającym śmieci swobodnego dostępu do miejsc, gdzie usytuowano pojemniki do zbierania odpadów komunalnych.

  • utrzymywanie pojemników na śmieci w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Zadbanie, aby położenie pojemników nie było uciążliwe dla użytkowników działek sąsiadujących.

  • zadbanie, aby w ogrodach była prowadzona segregacja śmieci, co związane jest z mniejszą opłatą za wywóz odpadów,

  • nie dopuszczanie, aby do pojemników ogrodowych były wrzucane tzw. elektrośmieci czy też stare meble,

  • zadbanie, aby odpady zielone składowane były w kompostownikach, w które powinna być wyposażona każda działka w ROD. To samo dotyczy odpadów zielonych z terenów ogólnych, które również powinny zostać poddane kompostowaniu. W przypadku braku takiej możliwości, sprawdzenie, czy istnieje możliwość nieodpłatnego oddania worków z odpadami zielonymi. Zważywszy, że w wielu gminach postanowiono w sposób szczególny potraktować odpady zielone.

  • nie dopuszczanie, aby w celu zmniejszenia opłaty za wywóz śmieci były spalane na działkach w ROD. W szczególności, że na terenie ROD obowiązuje całkowity zakaz wypalania traw oraz spalania wszelkich odpadów (np. papieru, plastików, liści). Wyjątkowo można spalać tylko części roślin porażonych przez choroby i szkodniki. Takiego spalania nie można jednak wykonywać w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. Należy też pamiętać, że gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie, co również obowiązuje działkowców i wyłącza obowiązywanie powyższych zasad. W takiej sytuacji działkowcy po prostu nie mogą niczego spalać. Naruszenie takiego zakazu jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. W tej sytuacji, należy bezwzględnie powstrzymywać działkowców przed jakimkolwiek spalaniem, jeżeli jest ono niezgodne z obowiązującym prawem miejscowym.

Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page